trampoliinvõimlemine

Batuudi kui vahendi ja batuudihüpped kui spordiala leiutas ameeriklane George Nissen. George oli Ameerika sukelduja ja võimleja, kui ta 1936. aastal ehitas oma garaažis Cedar Rapids'is, Iowa, esimese kokkupandava batuudi. Ta andis vahendile nimeks "trampoline", muutes Hispaania sõna "trampolin" hüppelauaks.

 

George asutas firma Nissen Trampoline Company. Klientide seas olid keskkooli- ja ülikoolide spordisaalid, mille tulemusena batuudihüpetest sai võistlusala. Firma tootis ka metoodilisi õppematerjale. Peatselt, 1948 aastal korraldati esimesed Ameerika meistrivõistlused.

 

Šotimaa oli esimene Euroopas, kes asutas oma riikliku batuudihüpete föderatsiooni 1958. aastal. 1964 asutati Londonis (GBR) Fédération Internationale de Trampoline (FIT) ning samal aastal toimusid esimesed maailmameistrivõistlused, samuti Londonis. Võistlusprogramm koosnes batuudihüpetest ja akrorajast nii meeste kui ka naiste arvestuses. DMT ja Age Groupi võistluse esimene näide oli 1970. aastal LondonisAastal 1988 sai FIT tunnustatud ROK-i föderatsiooniks. FIT likvideeriti 1999 aastal ning trampoliinvõimlemine sai FIG-distsipliiniks. 2000 aastal olid batuudihüpped esmakordselt OM kavas.

TRAMPOLIINVÕIMLEMINE (trampoline) koosneb kolmest alast:

  • batuudihüpped (trampoline), nii individuaalne kui sünkroonhüpped, ala on olümpiala
  • topelt-trampett (DMT=double mini trampoline või eesti keeles topeltminibatuut)
  • akrorada (tumbling, eesti keeles akrobaatikarada)

Batuudihüpetes hinnatakse tehnilist sooritust, elementide raskust, lennuaega ja horisontaalset asetsemist võrgul. 

 

 

 

INDIVIDUAALHÜPPAJA                                          SÜNKROONHÜPPED

 

  

 DMT                                                                              AKRORADA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VÕISTLUSSAAL