Sportakrobaatika on dünaamiline ja vaatemänguline spordiala, mida harrastavad nii naised kui ka mehed. See spordiala arendab jõudu, vastupidavust, koordinatsiooni, painduvust ja julgust. Harjutusi sooritatakse koos muusikaga, et saavutada keha liikumise suuremat väljendusrikkust. Sportakrobaatika õpetab kehavalitsemise oskust erinevate akrobaatiliste elementide sooritamisel nii matil kui ka õhus. Seepärast on see spordiala kaasatud muu hulgas ka lendurite, kosmonautide ja langevarjuhüppajate treeningprogrammi.
Akrobaatikal on pikk ja iidne ajalugu. Siiski ei loetud akrobaatikat kuni kaasajani võistlusspordiks.
Peale sportakrobaatika spordialana kasutusele võtmist Nõukogude Liidus 1939. aastal, hakati ala kui võistlussporti arendama ka Saksamaal, Hiinas, Poolas ja Bulgaarias.
Esimene võistlus peeti Varssavis, oktoobris 1957. aastal, kus osalesid võistkonnad Nõukogude Liidust, Bulgaariast, Poolast ja Ida-Saksamaalt. Esimesed Euroopa Meistrivõistlused peeti Riias 1978. aastal.
Rahvusvaheline Sportakrobaatika Föderatsioon (International Federation of Sports Acrobatics/IFSA) loodi 10 liikmesriigiga Moskvas 1973. aastal. Koos reeglite ja määruste koostamisega, võistlus- ja hindamisjuhendite loomisega, hakkas ala rahvusvaheline tuntus kasvama. Rahvusvahelise Võimlemisliiduga (FIG) liitumise ajaks 1998. aastal, olid Rahvusvahelise Sportakrobaatika Föderatsiooniga liitunud 54 riiki. ROK-i tunnustuse pälvis IFSA 1984. aastal, 1994. aastal loodi aga 27 liikmesföderatsiooniga – Euroopa Sportakrobaatika Föderatsioon (European Sports Acrobatics Federation/ EUROSAF). Peale IFSA liitumist FIG’ga oli loomulik, et ka EUROSAF otsis tunnustust Euroopa Võimlemisliidu (UEG) juures ning liitus sellega jaanuaris 2000. aastal.
FIG sportakrobaatikat tutvustav video:
https://www.youtube.com/watch?v=dLZi7s1mJYc&t=15s
European Gymnastics sportakrobaatikat tutvustav video:
https://www.youtube.com/watch?v=dcmcbGJUcuc&t=13s
Sportakrobaatika koreograafiaga põimitud võistluskavad sooritatakse standardsel võimlemisplatsil (12 m x 12 m).
Eestis toimuvatel sportakrobaatika võistlustel võisteldakse järgmistes vanuseklassides:
- Miniklass 7-8 (UK NDP10 Grade level 1)
- Miniklass 7-10 (UK NDP10 level 2)
- Lasteklass 8-13 (UK NDP10 Grade level 3)
- Lasteklass 8-15 (UK NDP10 Grade level 4)
- Rahvuslik noorteklass 9-16 (Youth AG)
- Noorteklass 11-16 (FIG AG 11-16)
- Noorteklass 12-18 (FIG AG 12-18)
- Juunioriklass 13-19 (FIG AG 13-19)
- Meistriklass 15 ja vanemad (FIG Seniors)
- Rahvuslik meistriklass*
*Rahvusliku meistriklassi paari/rühma partneritest üks peab võistlusaastal olema vähemalt 16-aastane ja maksimaalne lubatud vanusevahe partnerite vahel on 7 aastat. Juhul, kui paari/rühma partneritest noorim on võistlusaastal 14-aastane, siis vanusevahele piiranguid ei seata.
Rahvusvahelistel sportakrobaatikavõistlustel võisteldakse järgmistes vanuseklassides
- Noorteklass 11-16 ja 12-18 ning juunioriklass 13-19 -aastased võistlejad
- Meistriklass, vähemalt 15-aastased võistlejad
Sportakrobaatikas võisteldakse järgmistes kategooriates:
- Naiste paar
FIG World Championship Replay: 2018 Acrobatic Gymnastics Women’s pair Final – YouTube - Meeste paar
World Championships replay: 2018 Acrobatic Gymnastics Men’s Pair Final – YouTube - Segapaar
2018 Acrobatic Worlds, Antwerp (BEL) – Highlights MIXED PAIR FINAL – We Are Gymnastics ! – YouTube - Naiste rühm (kolmik)
2018 Acrobatic Worlds, Antwerp (BEL) – Highlights WOMEN’S GROUPS FINAL – We Are Gymnastics ! – YouTube - Meeste rühm (nelik)
2018 Acrobatic Worlds, Antwerp (BEL) – Highlights MEN’S GROUP FINAL – We Are Gymnastics ! – YouTube
Sportakrobaatika võistlustel sooritatakse kolm erinevat võistluskava:
- Tasakaalukava
- Tempokava
- Kombineeritud kava
Kõik sportlased võtavad osa kvalifikatsioonivõistlustest, sooritades tasakaalu- ja tempokava. Finaalis sooritatakse vaid kombineeritud harjutus.
Kava kompositsioon
Igas kavas tuleb sooritada nõutav arv elemente, mis võetakse elementide raskusväärtuse tabelitest. Kavas peab olema sooritatud kindel arv paari-/rühmaelemente, lubatud on lisada individuaalseid elemente
Tasakaalukavad
Tasakaaluharjutusega demonstreeritakse jõudu, tasakaalu, painduvust ja osavust. Kogu elemendi vältel on kaks või enam partnerit kontaktis. Element võib olla nii staatiline püsi kui ka ühest staatilisest püsist üleminek teisele. Paarid peavad tasakaalukavas sooritama vähemalt 5 paarielementi. Rühmad peavad tasakaalukavas sooritama vähemalt 2 püramiidi ja 3 staatilist püsi. Lubatud on lisada individuaalseid elemente. Staatilised paari-/rühmaelemendid fikseeritakse kolmeks sekundiks. Individuaalsed tasakaaluelemendid fikseeritakse kaheks sekundiks. Kava maksimaalne lubatud kestus on 2.30 minutit.
Tempokavad
Tempoelemendid demonstreerivad õhulendu tõugetelt, püüdmisi ja hüppeid, sealhulgas saltosid. Tempoelementidele on iseloomulik lennufaas ning partnerite omavaheline lühiajaline kontakt. Paarid/rühmad peavad tempoharjutuses sooritama vähemalt 6 paari-/rühmaelementi, lubatud on lisada individuaalseid elemente. Kava maksimaalne lubatud kestus on 2 minutit.
Kombineeritud kavad
Kombineeritud harjutus hõlmab 3 paari-/rühma tasakaaluelementi ja 3 paari-/rühma tempoelementi, lubatud on lisada individuaalseid elemente. Kava maksimaalne lubatud kestus on 2.30 minutit.
Hindamine
Sportakrobaatika võistlustel teostab hindamist kohtunikekogu, mis koosneb peakohtunikust, raskusastme kohtunikest, neljast soorituse ja neljast artistlikkuse kohtunikust.
Kava hinde saamiseks liidetakse kahekordne keskmine soorituse ja keskmine artistlikkuse hinne ning kava raskusväärtus, millest võidakse teha peakohtuniku ja raskusastme kohtunike mahaarvamised, sh. erinõuete eiramise eest, ajalimiidi ületamise eest, partnerite pikkuse erinevuste eest, fikseerimata sekundite eest tasakaaluelementides.
Kava raskusväärtus arvutatakse vastavalt FIG’i elementide raskusväärtuse tabelitele.
Elementide soorituse eest tehakse mahaarvamisi väärtuses 0,1 kuni 1,0 punkti, mis võetakse maha soorituse maksimumväärtusest 10,0 punkti. Mahaarvamised tehakse muu hulgas kehaasendi, lendude, amplituudi, ebastabiilsuse, kukkumiste, paari-/rühmaelementide katkestuste ja maandumiste eest.
Artistlikkuse eest antakse punkte järgmistele valdkondadele: partnerlus, väljenduslikkus, esitlus, loomingulisus, muusika tõlgendamine – igale valkonnale maksimaalselt 2 punkti.
Muu hulgas hinnatakse kava kompositsiooni, muusikalist tõlgendust, emotsiooni ja esitlust, koreograafia ning elementide originaalsust ja loomingulisust ning platsi kasutust.
Tähtsamad võistlused sportakrobaatikas
World Age Group Competitions
World Championships
European Age Group Competitions
European Championships
World Games
European Games
World Cups
Lisainfo:
https://www.gymnastics.sport/site/pages/disciplines/pres-acro.php